The EatLocal.farm marketplace is temporarily closed. Please sign up for the newsletter below for the latest information about the program, including the upcoming restart date!

Apples, Mutsu (2 lb)

Apples, Mutsu (2 lb)

Vendor
Prevedelli Farms
Regular price
$6.00
Regular price
Sale price
$6.00
Unit price
per 
Availability
Sold out
Shipping calculated at checkout.

Organic. They are crisp, juicy with tart and sweet flavor,  great for eating! and cooking! — the perfect all-around apple.  The Mutsu is a family favorite for us, ​and with one taste will become one of yours, too.  The Mutsu apple is definitely an all-purpose fruit and a favorite with the kids at farmer’s market tastings.  Often used for baking pies, crisp and apple sauce.  Great for eating out of hand or at snack time with peanut butter.  You can’t go wrong with this apple.